Plstené ozdoby

Plsť , často nazývaná aj filc je netkaná textília, ktorá vzniká vzájomným prepojením vlnených vlákien. Klasickou surovinou na jej výrobu je predovšetkým ovčia vlna, ktorá prechádza tzv. “mokrým procesom”. Hlavnou charakteristikou vlneného vlákna je jeho jemnosť a tvarovateľnosť, no zároveň pevnosť.

Pri pôsobení vlhkého tepla spolu s trením a tlakom sa zmrší na plošný útvar rúna a spojí sa. Toto spojenie sa odborne volá zaplstenie.  Tak vzniká polotovar vhodný na široké spektrum použitia. V závislosti na použitej materiálovej zmesi a spôsobe spracovania v jednotlivých výrobných krokoch je možné dosiahnuť rôzne druhy plstí s odlišnými vlastnosťami.

Plstené ozdoby sú vyrobené z dekoračnej netkanej textílie – polyesteru. Na zhotovenie používajú výsekové nástroje. Na základe požiadaviek zákazníka sa dajú vyrobiť  taktiež plstené ozdoby alebo dekorácie podľa vlastného dodaného návrhu v širokej farebnej škále.

Na výrobu sa najčastejšie používa predovšetkým netkaná dekoračná textília hrubá 3 mm, ktorá zaisťuje lepšie držanie tvaru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>