Plsť je plošná netkaná textília zo vzájomne poprepletaných vlákien, ktorá sa dá dosiahnuť valchovaním alebo vpichovaní.
Kedysi dávno, ešte za čias našich starých mám sa plsť vyrábala najmä z ovčieho vlákna. Plstnatenie totiž zabezpečí práve šupinkatá povrchová štruktúra, ktorou sa vyznačujú živočíšne vlákna.
Plsť teda vzniká vzájomným prepletaním týchto vlákien, kedy sa pri mechanickom namáhaní a taktiež vďaka teplu,vlhku a tlaku šupinky otvárajú a zapadajú jedno do druhej. Tento proces sa nazýva VALCHOVANIE. Ním vyrobíme plošnú (takzvanú netkanú textíliu) – plsť, ktorú môžme strihať, pozošívať, vysekávať z nej…
Samotné valchovanie je zložitá operácia. Valchuje sa v kyslom alebo zásaditom prostredí a za mokra. Vlákenné rúno sa musí napariť, aby získalo určitú vlhkosť a teplotu .Tak sa vyrábajú aj plstené netkané textílie napríklad na klobúky a podobne. Valchuje sa na ra rôznych valchovacích strojoch – valcoch.
Taktiež sa však plsťou označujú aj vlákna, ktoré zakúpime v hobby predajniach a sú určené na plstenie – výrobu plstených predmetov – môže to byť dekorácia, rôzne postavičky, kvety a podobne. V tom prípade nejde o plošnú netkanú textíliu, ale iba o plstenné vlákené rúno, ktoré má schopnosť sa plstiť (teda pod určitým tlakom, za určitého tepla a vlhka sa zhlukovať do seba) Hovoríme o plstení VPICHOVANÍM, kedy sa používajú pri plstení okrem pôsobenia tepla a vlhka rôzne ihly a iné pomôcky.