Čo to tá plsť vlastne je?

Plsť je plošná netkaná textília zo vzájomne poprepletaných vlákien, ktorá sa dá dosiahnuť valchovaním alebo vpichovaní.

Kedysi dávno, ešte za čias našich starých mám sa plsť vyrábala najmä z ovčieho vlákna. Plstnatenie totiž zabezpečí práve šupinkatá povrchová štruktúra, ktorou sa vyznačujú živočíšne vlákna.

Plsť teda vzniká vzájomným prepletaním týchto vlákien, kedy sa pri mechanickom namáhaní a taktiež vďaka teplu,vlhku a tlaku  šupinky otvárajú a zapadajú jedno do druhej. Tento proces sa nazýva VALCHOVANIE. Ním vyrobíme plošnú (takzvanú  netkanú textíliu) – plsť, ktorú môžme strihať, pozošívať, vysekávať z nej…

Samotné valchovanie je zložitá operácia. Valchuje sa v kyslom alebo zásaditom prostredí a za mokra.  Vlákenné rúno sa musí  napariť, aby získalo určitú vlhkosť a teplotu .Tak sa vyrábajú aj plstené netkané textílie napríklad na klobúky a podobne. Valchuje sa na ra rôznych valchovacích strojoch – valcoch.

Taktiež sa však  plsťou označujú aj vlákna, ktoré zakúpime v hobby predajniach a sú určené na plstenie – výrobu plstených predmetov – môže to byť dekorácia, rôzne postavičky, kvety a podobne. V tom prípade nejde o plošnú netkanú textíliu, ale iba o plstenné vlákené rúno, ktoré má schopnosť sa plstiť (teda pod určitým tlakom, za určitého tepla a vlhka sa zhlukovať do seba) Hovoríme o plstení VPICHOVANÍM, kedy sa používajú pri plstení okrem pôsobenia tepla a vlhka rôzne ihly a iné pomôcky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>