Aké druhy plstenia poznáme?

Ovčia vlna je tradičný materiál v našom prostredí, ktorému stále patrí svoje miesto v súčasných textilných technikách.  Je mäkká, príjemná na dotyk a veľmi dobre sa s ňou pracuje. K tomu všetkému má aj úžasné tepelné vlastnosti a síce, že v zime hreje a v lete chladí.
Môžeme ju využiť na plstenie, pradenie, tkanie, artprotis a iné textilné techniky.

Stále viac a viac sa vraciame k tradičným technikám, objavujeme zabudnuté remeslá, pričom plstenie je jednou z týchto techník, ktorú naši predkovia používali v každodennom živote pri výrobe odevných doplnkov a súčastí odevu. Dnes sa k nej opäť vraciame v novej podobe, s  vlnou rôznej kvality a hrúbky, s novou farebnosťou i postupmi.

Plstiť  sa dá suchým, ako aj mokrým spôsobom.

Suché plstenie je spracovanie vlny pomocou špeciálnej plstiacej ihly.Vlnu pomocou nej tvarujeme  do rôznych tvarov. Touto technikou vytvoríme menšie veci ako náušnice, náhrdelníky, brošničky, figúrky, zvieratká, obrázky, či dozdobíme odevy a odevné doplnky.

Mokré plstenie je plstenie pomocou, studenej a teplej mydlovej vody a tlaku. To využívame pri vytváraní odevných doplnkov – tašiek, kabeliek, klobúkov, šálikov, či bižutérie.  Vieme takto  tvarovať jednoduché guličky ale aj zdobiť mydielka a veľa iných vecí.

Nuno plstenie je špecifická technika plstenia na mokro, pri ktorom sa používa jemná tkaniny – hodváb, šifón alebo riedka gáza.Vytvára krásne efekty a nové  vzory.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>